Schtz Antal: Lizii Szent Terz szz + 1897.
Rszlet Schtz Antal: Szentek lete c. mvbl.
|
Az 1925-i jubileumi vben mjus 17-n iktattk a szentek kz. Szentt avatsa rendkvli krlmnyek kzt trtnt. A Szent Pter-bazilika olyan kivilgtsban ragyogott, aminben 1870 ta egyszer sem. A szertartson tvenezer ember vett rszt, kztk Terz rokonai, ismersei s egyik legkedvesebb gyermekkori bartnje. A lisieuxi karmelitaapck templomban meg ugyanakkor egyik rokonnak szentbeszdjt a rcs mgtt hallgatta az is, aki megszentlsben annyira segtette: Jzusrl nevezett gnes anya, vagyis a szentnek testvrnnje, Paulina. Az nneplyes nagy napot Terz szletstl mindssze 52, halltl 28, boldogg avatstl pedig 2 v vlasztotta el.
Huszonngy ves letvel fnyes futcsillag volt, halla utn a fldre szrta rzsit; ilyen szentt avats illett hozz.
|
1873. janur 2-n ltta meg a napvilgot a normandiai Alencon-ban, Franciaorszgban. Kt napra re a keresztsgben a Mria, Franciska, Terz neveket kapta. Atyjt Martin Szaniszlnak, anyjt Gurin Mria-Zelinak hvtk. Az atya valamikor a Nagy Szent Bernt-hegy szerzeteseinl kopogtatott flvtelrt, az anya pedig leny korban Szent Vince-nvr akart lenni. Istennek azonban ms volt az akarata. Mindkettjknek egsz lett a legmlyebb s leggyakorlatibb vallsossg jellemezte. Egy csipkegyrnak voltak tulajdonosai, s Isten anyagi jlttel jutalmazta szorgalmukat. Terz volt utols, kilencedik gyermekk. Az jszlttnek ngy testvrkje akkor mr jobb hazba kltztt s letben volt a 13 ves Mria, a 11 s flves Paulina, a kilencves Lena s a negyedflves Celine.
|
A lenyka mr az els vben hallos betegsgen ment keresztl. Meggygyulsa utn azonban igen szpen fejldtt s ritka lelki rettsge korn megnyilvnult. Maga rja nletrajzban: „Hromves koromtl fogva Istennek semmifle indtst nem utastottam el”. Termszetnl fogva lnk, st haragra hajl, bszke, fggetlensget keres s igen rzkeny llek volt. Ezrt komoly nnevels al fogta magt s klnsen arra gyelt, hogy a jtkban legyzze termszett. Ritka szpsgt mr akkor mindenki bmulta. Klns rszvttel tudott lenni a szenvedk irnt. Hatrtalanul szerette szleit s naiv hittel azrt imdkozott, hogy Isten minl elbb szltsa ket maghoz. Csak akkor dbbent r, mily nehz dolgot krt s kapott a maga szmra, amikor tdik vben (1877) elvesztette desanyjt. A nagy csaps alatt az lnk kis Terz flnkk s mg rzkenyebb vlt.
|
Atyja a halleset utn Lisieux-be kltztt. Ott lakott elhunyt felesgnek btyja, s annak jmbor felesgtl vrta a segtsget t lenya flnevelsben. Terz otthoni nevelje s els tantja Paulina nnje volt. maga vlasztotta ezt a nnjt msodik desanyjul. A derk „kis-anya” azonban 1882 oktberben krmelita apca lett. Terzke akkor tizedik vben jrt s a bencs apcknl volt fl-bennlak. A nnjtl val vls valsggal betegg tette. tmenetileg meggygyult, rszt is vett Paulina beltzsn, utna azonban slyosan megbetegedett. Mr hallt is vrtk. gya mellett ott trdelt harmadik anyja, Mria nnje a msik kt nvrvel. Mria egy anynak bizalmval fogott bele az imdsgba s kt fiatalabb testvrvel egytt a Szent Szz kzbenjrst krte. Az istenanya szobra a beteg gya mellett llott. Egyszer csak flneszelt a beteg s kvette testvrei pldjt. Rvid id mlva ltja m, hogy led a szobor: a Szent Szz kimondhatatlan szpsgben mosolyog re s boldogsgot sugroz bele lelkbe. Terz csodlatos mdon talpra llt. Flgygyulsa utn nemsokra kvetkezett els szentldozsa. „Milyen des volt az r Jzus els cskja lelkemben!” - rja errl ksbb. Tizenhrom ves korban harmadszor lett rva: 1886-ban Mria is a krmelitkhoz lpett. Ugyanakkor Lena a klarisszkhoz, majd ksbb betegsge miatt a vizitcis apckhoz ment. gy Celine-nel ketten maradtak atyjuk mellett.
|
A boldogsggal s csapsokkal teljes gyermekkort a hivatsrt val kzdelem vltotta fl. Szinte ki kellett verekednie a Krmelbe val belpst. Mikor Paulina kzlte vele belpsi szndkt, Terz aznap este elmlkedni kezdett a krmelita szablyzat fltt s akkor meghallotta az Isten hv szavt. El is ment nemsokra - kilencves volt – a fnknhz s krte felvtelt; termszetesen hiba. Tizentdik vben azonban annl hatrozottabban kezdett szembeszllni az elje tornyosul akadlyokkal. Az els nehzsg Celine nnje volt. jl tudta, hogy az is a Krmel lakja akar lenni, s hogy kora miatt t illeti az elsbbsg. Ezt az akadlyt maga Celine, „lelknek ez des visszhangja” hrtotta el: tengedte hgnak az elsbbsget s vllalkozott, hogy atyjuk hallig otthon marad. Ennl azonban slyosabb akadlyt jelentett az atya. Nem rgen kisebb szlts rte. Mrinak s Lennak elvesztse is sebet ttt lelkn, s a seb mg nem hegedhetett be. Mi lesz, ha beczett lenya, „kis kirlynja” is bejelenti, hogy hvja az r? Pedig tizent ves korban okvetlenl be akart vonulni a Krmelbe! A Szentllek klns erejre volt szksge, hogy elmondja szndkt atyjnak. 1887 pnksdjn meg is tette. Az atya knnyek kzt beltta, hogy Isten akaratval ll szemben, s hogy ellenkezsnek nincs helye.
De a legnehezebb mg htra volt. A Krmel elljri csak nagykorsgnak elrse utn akartk flvenni. Nem hasznlt itt a pspkhz val fllebbezs sem. desatyja ekkor egy zarndoklattal Rmba vitte. A ppai kihallgats vgn a kis btortalan teremts minden tilalom ellenre odatrdelt XIII. Le trnusa el s btran krte, engedje meg, hogy tizentves korban krmelita apca lehessen. A ppa a szokatlan krsre kitr vlaszt adott. jabb vergds kvetkezett. Ekkor flajnlotta magt a kisded Jzusnak: jtkszere akar lenni s elszenved mindent, csak a kis Jzus rljn neki. Hazatrse utn tovbb btortotta t Paulina nnje. Vgre is 1888 jv napjn megtudta, hogy a pspk Aprszentek napjn beleegyezett az azonnali flvtelbe. A fnkn akaratbl a beltzs hsvtig toldott ki. Az atya j brahmknt a klauzrig ksrte legkisebb lnyt s nem is sejtette, hogy nhny hnap mlva ugyanoda vonul be Celine is. A kisded Jzusrl nevezett Terz 1890 szept. 8-n tette le fogadalmt.
Kilenc vi kolostori lete alatt rengeteg testi s lelki szenvedsben volt rsze. Atyjt egymsutn rtk a szltsek s 1894-ben bekvetkezett hallig l halott volt. llapota slyos bnattal nehezedett lenya lelkre. Errl s egyb szenvedseirl azonban nem beszlt. „Lelkem trtnetnek eme lapjairl sohasem olvashatnak a fldn” - rja szenvedseirl. Hogy a szenvedsben olyan nagy hsiessgre jutott, hatrtalan Isten-szeretsnek ksznhette. Ez a szeretet mr tizent ves korban kpess tette arra, hogy teljesen megfeledkezzk nmagrl; huszonhrom ves korban pedig (1895 Szenthromsg napjn) rvette, hogy g ldozatul flajnlja magt Isten irgalmas szeretetnek. Isten elfogadta az ldozatot, s flajnlsa utn nhny napra egy pillanatig gy rezte, hogy valami g tzes ts kettvgta szvt; azt hitte, hogy menten meghal.
Egsz letn t a szentsgre trekedett. „Mindig az volt a vgyam, rja, hogy szentt vljak. De ahnyszor csak sszehasonltottam magam a szentekkel, megllapthattam, hogy risi klnbsg van kztem s kztk. k olyanok, mint a felhkben elvesz hegycscsok, jmagam pedig olyan, mint az ignytelen kis homokszem a jrkelk lba alatt. Nem estem ktsgbe. Azt mondtam magamban, hogy a j Isten nem ihlethet engem megvalsthatatlan vgyakra s kicsisgemben is trekedhetem a szentsgre. Magamat nem tehetem nagyobb. El kell teht viselnem magamat olyannak, amilyen vagyok; szmtalan tkletlensgemmel egytt. Akarom keresni a mdot, hogy az gbe jussak egy kicsinyke kis ton, igen egyenes s rvid ton, egszen j kis ton t.”
Tbbszr hangoztatta, hogy kldetse van az emberekhez: meg kell tantania ket erre a kis tra. Nhny httel halla eltt a „kis t” lnyegt gy foglalta ssze: „A kis t a lelki gyermekdedsgnek, a bizalomnak s az Istenre val teljes rhagyatkozsnak tja... Meg akarom mondani az embereknek, hogy csak egyet kell tennik a fldn: az apr ldozatok virgait kell doblniuk Jzus fel”. A nagy szeretetnek s a kis dolgoknak ez a pratlan mvsze gy adott magyarzatot az dvzt szavhoz: „Ha csak nem lesztek, mint a kisdedek, nem mentek be mennyeknek orszgba”.
Valamivel halla eltt a testvrek nhny bzavirgot s nhny rett kalszt vittek neki. Kezbe vette a csokrot, sokig nzegette, majd gy szlt: „Ezek a kalszok az n letem jelkpei. Az r engem is bsgesen megldott kegyelmvel a magam s msok javra. Mint a kalsz meghajlok Isten akarata eltt s rmmel ismerem el, hagy minden lds onnan fellrl valn. Az r szntfldjnek e szpsges kalsza csakugyan megrett a msvilgra s Isten 1897 szept. 30-n tpte le az rk csrk szmra. Tdbajban halt meg letnek 25. vben. Arca fldn-tli fnyben ragyogott, amikor utols szavait mondotta: „Istenem, szeretlek”.
Halla utn nemsokra a legszlesebb krkben olvastk klti llekkel megrt nletrajzt s reztk csodlatos kzbenjrst. Valsult jvendlse: „Hallom utn rzsaest bocstok a fldre”. Bjos alakja a templomokba kvnkozott s nemsokra odakerlt.
Nagy Szent Terz halla (+ 1582) utn hrom szzadra az Isten si szlhegye - ezt jelenti hberl a Krmel - kis Terz szemlyben jra nagyszer gymlcst termett az g s a fld szmra. Bizonyos, hogy kettejk kztt nagy klnbsg van. Az egyik spanyol, a msik francia; az egyik kornak vezet egynisge, a msik a csendes kolostor kicsiny virga; az egyiknek szellemi mlysge a legnagyobb hittudsokval vetekszik, a msik gyermekded kltemnyt r; az egyik vtizedekig a megprbltatsok kemny harcait vvja, a msikat valsggal ddelgeti Isten kegyelme ... Azonban mindkett szent s krmelita, s mindkett tud nagylelken szenvedni, szerfikus szeretettel Isten fel szrnyalni s lelkeket hdtani. |
|
|
|