1873 novemberben a franciaorszgi Valognes gostonrendi kolostorban l Marie de la Croix nvr hosszas shajtozsra lett figyelmes. Rmlten krdezte, ki az, mivel nem ltott senkit. Nem jtt vlasz, m a shajtozs folytatdott. Heteken t jra meg jra hallotta.
1874. februr 15-n ismers hang szlalt meg: „Ne flj, nem fogsz ltni szenvedseimben. Marie Gabrielle nvr vagyok.” Egykori apcatrsa volt, aki hrom vvel azeltt hunyt el, 36 ves korban.
Marie de la Croix nvr krte, hogy tvozzk s ne trjen vissza. A szenved llek azonban azt felelte, hogy Isten akaratbl mg sokszor el kell jnnie, mg csak meg nem szabadul a purgatriumbl.
Az l s az elhunyt nvr titokzatos kapcsolata vekig folytatdott. Beszlgetseiket 1874 s 1890 kztt Marie de la Croix nvr jegyezte le az albbi kziratban. A szveg Marie Gabrielle nvr kijelentseit tartalmazza: lelki tancsokat ad, s vlaszol Marie de la Croix nvr krdseire.
A szveg hitelessge
Marie de la Croix nvr (1840–1917) egy lenyiskola igazgatja volt. letnek tani rendkvl jzan gondolkods embernek tartottk, akitl tvol llt a kpzelgs. Mint a kziratbl kiderl, mindent megtett, hogy elkerlje a ltogatsokat, tiltakozott ellenk, st gi bntetsnek vlte azokat.
A nvr lelkivezetje, a Pontingy-i Atyk kzssghez tartoz Prevel atya – aki ksbb a kongregci generlisa lett – ismerte s komolyan vette a kzlseket. „Nagyon gondosan rzm korbbi jegyzeteit, s sokszor jraolvastam” – rta a nvrnek 1912 novemberben.
A kziratot kt neves teolgus vizsglta: Mons. Pierre-Thophile Dubosq, a bayeux-i szeminrium elljrja, aki Lisieux-i Szent Terz boldogg s szentt avatsnak knoni eljrsa sorn a promotor fidei tisztsgt tlttte be, valamint az egyhzmegyei censor librorum (knyvcenzrrt felels) Mons. Gontier. Mindketten kijelentettk, hogy a kzirat nem tartalmaz olyan lltst, ami ellenkezne a hittel vagy ne volna sszhangban a lelki let igaz alapelveivel.
Az eredeti francia szveg elszr a Notre Dame de la Bonne Mort cm francia vallsi folyiratban jelent meg. Kzlsre Giuseppe Palica (1869–1936) rmai rsek adott hivatalos egyhzi nyomtatsi engedlyt.
Az imprimatur azt jelenti, hogy a m tartalma, noha nem rsze az Egyhz hivatalos tantsnak, sszhangban van azzal, ezrt kiadsnak nincs egyhzi akadlya.
A magyar fordts christianae.wordpress.com forrsmegjellssel terjeszthet.
1874 – Legnagyobb gytrelmem az, hogy nem lthatom a Jistent
1875 – Lassan-lassan, ahogy szabadulok, tisztbban hall majd
1876 – Miutn a llek megtretett, Isten tformlja
1877 – Isten rmmel vesz szre minden kis fohszt, rpillantst
1878 – Akik elkrhoznak, kizrlag azrt krhoznak el, mert mindenron ezt akarjk
1879/1 – A purgatriumban klnbz fokozatok vannak
1879/2 – Mi trtnik a halltusa alatt s utn?
1879/3 – Nem halottak napjn jutnak legtbben a mennybe, hanem karcsony jjel
1880/1 – A lelkek megismerik egymst a purgatriumban
1880/2 – Mi a fldi let pr pillanata az rkkvalsg boldogsghoz kpest?
1880/3 – Aki nem Istenrt lt, annak a tisztuls helyn hallatlan szenvedsek kzepette jra kell kezdenie lett, hogy visszanyerje els ragyogst
1881 – Ha tudn, mennyire javra vlik a lleknek a szenveds!
1882 – Isten azt akarja, hogy eljusson arra a pontra, ahol semmi sem zavarja lelke nyugalmt
1883 – A Jisten ad mindent, ami trtnik
1886 − Az Istentl kldtt kereszt kesersgbe mindig dessg is vegyl
1887 – Az ember pontosan annyit tehet a lelkek javra, amennyire egysgben van Istennel
1890 – Megprblom elmondani, hogy mi a mennyorszg
|